poniedziałek, 17 marca 2014

Main Cities of Europe 2014, czyli "The Michelin Guide 2014"


     12 marca premierę miał nowy przewodnik Michelin. Na tę czerwoną książkę z niecierpliwością czekają restauratorzy i szefowie kuchni oraz smakosze na całym świecie. W 2013 r. Polska doczekała się swojej pierwszej gwiazdki Michelin, która została przyznana Wojciechowi Modestowi Amaro i jego Atelier Amaro. Tegoroczne zestawienie potwierdziło klasę szefa Amaro. Podobno utrzymać przyznaną już gwiazdkę jest równie trudno co ją zdobyć, zaś sam Amaro twierdzi, że nie spoczywa na laurach. Ja czekam na kolejne gwiazdki i wyróżnienia. Zawsze kibicuję zdolnym i pracowitym ludziom, a Wojciech Modest Amaro niewątpliwie te cechy łączy.

Odrobina historii.
     Zanim napiszę, jaki był wynik tegorocznego zestawienia, warto wspomnieć skąd wzięła się sama idea publikowania przez koncern produkujący opony przewodnika, który stał się biblią i wyrocznią dla miłośników kuchni i restauratorów.
     Pierwszy przewodnik Michelina ukazał się w 1900 r. Wymyślili go bracia André i Edouard Michelinowie, właściciele niewielkiej fabryczki opon rowerowych i samochodowych. W tamtym czasie po drogach jeździło niewiele samochodów, ale bracia uznali, że każdemu szoferowi przyda się książeczka, która zawiera instrukcję obsługi automobilu, cen benzyny oraz adresów warsztatów i hoteli, w których można by zatrzymać się na noc. 
     Do 1919 r. przewodnik był drukowany na koszt firmy i rozdawany za darmo. Później bracia kazali sobie płacić 7 franków za egzemplarz. Obecna cena wynosi ok. 23 euro. 
     Francuzi jak powszechnie wiadomo są smakoszami, więc poszukiwali miejsc gdzie można dobrze zjeść. Tę potrzebę zauważyli bracia Michelin i przyłożyli się do części kulinarnej przewodnika. Zorganizowali tajną armię agentów, którzy anonimowo sprawdzają restauracje, smak dań, jakość obsługi czy wystrój, a także pracę kelnerów. Agenci dokładnie studiują kartę dań i obserwują reakcje innych klientów. Później wystawiają ocenę, która zamieszczona w przewodniku, może wynieść restaurację na wyżyny bądź strącić ją na dno a z jej szefa uczynić bankruta. Efektem pracy tajnych agentów jest klasyfikacja restauracji i hoteli.
   Sam Wojciech Modest Amaro w rozmowie z natemat.pl potwierdza, że po otrzymaniu gwiazdki Michelin obroty restauracji wzrastają nawet o 30%. Podobno na stolik w Atelier Amaro czeka się ok. 3 miesięcy, podobno warto;)
     Gwiazdki są przyznawane i odbierane na tajnym posiedzeniu agentów Michelin. 
     Obecnie oceniane są restauracje w: Austrii (Wiedeń, Salzburg), Belgii (Bruksela, Antwerpia), Czechach (Praga), Danii (Kopenhaga), Finlandii (Helsinki), Francji (Paryż, Lyon, Strazbourg, Tuluza), Grecji (Ateny), Hiszpanii (Madryt, Barcelona, Walencja), Holandii (Amsterdam, Rotterdam, Haga), Irlandia (Dublin), Luksemburga, Niemiec (Berlin, Kolonia, Frankfurt, Hamburg, Monachium, Stuttgart), Norwegii (Oslo), Polski (Warszawa, Kraków), Portugalii (Lizbona), Szwajcarii (Brno, Zurych, Genewa), Szwecji (Sztokholm, Goetegorg), Węgier (Budapeszt), Wielkiej Brytanii (Londyn, Birmingham, Edynburg, Glasgow) oraz Włoch (Rzym, Mediolan, Florencja, Turyn). 

O co walczą restauracje.
Przyznawane są następujące symbole:
- gwiazdki Michelin - za walory smakowe, od 1 do 3 gwiazdek;
- sztućce (Łyżka & Widelec) - za wystrój, jakość obsługi i atmosferę lokalu, od 1 do 5 sztućców;
- Bib Gourmand - za stosunek jakości do ceny.

   Jedna gwiazdka oznacza dobrą restaurację w swojej kategorii, dwie to rewelacyjna kuchnia warta odwiedzenia, zaś trzy to miejsce, które trzeba odwiedzić, a kuchnia jest wyjątkowa. Decyzję o przyznaniu tego wyróżnienia podejmuje kolegialnie trzech inspektorów Michelin.
     Przyznawany jest również tytuł Rising Star (otrzymał go W. M. Amaro z Atelier Amaro), który oznacza bardzo duże szanse na zdobycie symbolu gwiazdy w latach kolejnych.
  
Polska w zestawieniu
      W 2006 r. francuscy agencji przyznali symbole Bib Gourmand dwóm polskim restauracjom: Absyntowi (którego właścicielem jest Agnieszka Kręglicka) oraz Flikowi. W 2014 r. to wyróżnienie otrzymały restauracje Daniela Pawełka Butchery & Wine (Warszawa) oraz Brasserie Warszawska (Warszawa).
     
     Miło jest widzieć polskie restauracje w tak prestiżowym zestawieniu. W 2014 r. znalazło się tam 41 polskich restauracji: 22 z Warszawy oraz 19 z Krakowa. Czekam na kolejne polskie miasta, bo warto im się przyjrzeć;)

Warszawa:
Amber Room4 symbole sztućców
Atelier AmaroGwiazdka Michelin, 3 symbole sztućców
Belvedere3 symbole sztućców
Michel Moran - Bistro de Paris3 symbole sztućców
San Lorenzo3 symbole sztućców
Tamka 433 symbole sztućców
Platter by Karol Okrasa3 symbole sztućców
Concept2 symbole sztućców
Nolita (dołączyła do tegorocznego rankingu)2 symbole sztućców
Brasserie Warszawska (dołączyła do tegorocznego rankingu)2 symbole sztućców,Bib Gourmand
Biała Gęś (dołączyła do tegorocznego rankingu)2 symbole sztućców
AleGloria2 symbole sztućców
La Rotisserie2 symbole sztućców
Dom Polski2 symbole sztućców
Concept 132 symbole sztućców
Rozbrat 202 symbole sztućców
U Fukiera2 symbole sztućców
Butchery and Wine1 symbol sztućców,Bib Gourmand
Winosfera (dołączyła do tegorocznego rankingu)1 symbol sztućców
Merliniego 51 symbol sztućców
Delizia (dołączyła do tegorocznego rankingu)1 symbol sztućców
Qchnia Artystyczna1 symbol sztućców

Kraków: 
Copernicus3 symbole sztućców
Trzy Rybki3 symbole sztućców
Wentzl3 symbole sztućców
Ancora2 symbole sztućców
Szara2 symbole sztućców
Kogel Mogel (dołączyła do tegorocznego rankingu)2 symbole sztućców
Resto Illuminati2 symbole sztućców
Pod Baranem2 symbole sztućców
Jarema2 symbole sztućców
Cyrano de Bergerac (dołączyła do tegorocznego rankingu)2 symbole sztućców
Corse (dołączyła do tegorocznego rankingu)2 symbole sztućców
Studio Qulinarne2 symbole sztućców
Szara Kazimierz2 symbole sztućców
Sąsiedzi2 symbole sztućców
La Campana1 symbol sztućców
Farina1 symbol sztućców
Trufla1 symbol sztućców
Del Papá1 symbol sztućców
Zakładka (dołączyła do tegorocznego rankingu)1 symbol sztućców
     
     

* zdjęcia pochodzą ze stron: gazeta.pl oraz kukbuk.com.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz